Тема: Японія в
другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
Мета: охарактеризувати
соціально-економічний і політичний розвиток Японії в другій половині ХІХ ст.; опрацювати
матеріал про революцію Мейдзі та реформи 70-80-х рр. ХІХ ст.; визначити причини та
напрямки зовнішньополітичної експансії Японії; формувати в учнів уміння
аналізувати і узагальнювати історичний матеріал; виховувати учнів у дусі
патріотизму, взаєморозумінні між народами на основі особистого усвідомлення
досвіду історії.
Тип уроку: вивчення
нових знань.
Обладнання:
підручник Всесвітня історія.9 клас. О.В.Гісем, О.О. Мартинюк – Х.: Вид-во
«Ранок», 2009; карта « Країни Азії наприкінці XIX-на
початку XX ст.», атлас, комп’ютерна презентація
«Японія».
Хід уроку:
І. Організація навчального процесу.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Проблемне питання:
Яким чином
невелика острівна феодальна держава змогла за короткий період перетворитися на одну з провідних
країн світу?
Робота за планом:
1. Крах політики самоізоляції.
Розповідь вчителя:
Мікадо (японський імператор) мав не тільки владу в державі, а згідно із
синтоїзмом-японською релігією- він був живим богом. На початку ХVII ст. владу в Японії захопив сегун
(полководець) Токугава Іеясу. Мікадо із родиною був повністю ізольований.
Як ви вважаете чому сегун не вбив імператора?
Сегун зміг вирішити одну з головних проблем – усобиці князів. Він брав в
заручники князів або їхні родини.
Усередині ХVII ст. сегун Токугава Іеміцу, боючись, що європейці підкорять
Японію і знищать традиційне життя, вирішив «закрити країну». Усіх європейців
було знищено або вигнано з країни. Християнство було заборонено. Всіх
прихильників християнства у Японії було знищено. Для торгівлі залишили тільки
один порт Нагасакі, де могли торгувати тільки голланці.
Діти читають історичну довідку про прибуття американців на чолі з Метью К.
Перрі на острів Хонсю. (Підручник сторінки 169-170)
Питання до документа:
1) Які були причини «відкриття» Японії?
2) Чому США були зацікавлені у «відкритті» Японії?
3) Які
ще країни були зацікавлені у «відкритті» Японії?
2. Революція Мейдзі.
Розповідь вчителя:
В Японію ринув потік європейських дешевих товарів. Почали занепадати
національні ремесла і мануфактури. Для
придбання заморських предметів розкоші самурайська верхівка обклала поборами
населення, доводячи його до зубожиння. Японії загрожувало перетворення в
звичайну колонію. Населення поділилося на дві частини. Одна частина
підтримувала сегуна, який уособлював світську владу, інша частина
підтримувала імператора, який
представляв релігійну владу. Починається громадянська війна (1863-1868).
Переміг
імператор, який об’єднав світську й духовну владу. Роки правління Муцухіто
(1867-1912) дістали назву «епоха Мейдзі» (освічене правління).
3. Реформи 70-80-х рр. ХІХ ст. Особливості економічного розвитку.
Майбутне Японії залежало від того, наскільки вправно вона проведе реформи.
Клас ділится на три групи. Кожна група отримає завдання опрацювати свої
реформи.
І - АГРАРНА реформа
ІІ - АДМІНІСТРАТИВНА ТА ВІЙСЬКОВА реформи
ІІІ - ОСВІТНЯ ТА ФІНАНСОВА реформи
Кожна група доповідае про особливості та значення реформ.
Весь клас робить висновок про причини та особливості швидкого економічного
розвитку Японії:
-
Японія традиційно запозичувала іноземній
передовий досвід, пристосовуючи його до місцевих умов.
-
Острівне становище країни, особлива роль
мореплавства і торгівлі, які сприяли розвитку приватної власності та
підприємництва.
-
Тривалий час влада в країні перебувала в
руках військових, що не сприяло формуванню традицій бюрократизму.
-
При відновленні влади імператора
відбулося відмежування від старих державних механізмів, а нові формувалися за
європейським зразком.
-
Відсутність значних природних ресурсів
робила Японію малопривабливою для колонізаторів. У той же час це стимулювало правлячу
верхівку придбати ці ресурси за рахунок колоніальних загарбань.
-
Агресивна зовнішня політика потребувала
прискореної модернізації економіки і суспільства. Значне державне втручання у
проведення процесу індустріалізації та створення великих фірм – дзайбацу (
«Міцуї», «Міцубісі», «Ясуда» та ін.)
-
Відсутність у країні гострих класових
конфліктів, незважаючи на важкі умови праці та маленьку зарплатню. Підприємець
виступав як «батько» і покровитель, а робітники – як «діти», покликані
докладати всіх зусиль задля процвітання фірми.
4. Політичний устрій.
Розповідь вчителя:
У 1889 р. в Японії була прийнята Конституція. Японія стає конституційною
монархією.
Вчитель пояснює дітям схему «Державний устрій
Японії»
Розповідь
вчителя про виникнення політичних партій.
5. Експансіоністська політика.
Робота з атласом.
Зовнішньополітична експансія набула в Японії першочергового значення як
національна стратегія модернізації
суспільства. Відстаючи в економічному розвитку від інших провідних країн,
Японія прагнула перебороти це відставання шляхом захоплення чужих територій.
Першим об’єктом стала Корея. Конфлікт на Корейському півострові вилився в
японо-китайську війну 1894-1895 рр., яка закінчилася поразкою Китаю та
підписанням мирного договору. Здобувши перемогу, Японія отримала першу колонію
– острів Тайвань. Отриману від Китаю контрибуцію було спрямовано на
фінансування 10-річної програми створення важкої промисловості, яка мала дати
нову зброю. Флот планувалося збільшити в
4 рази, армію в 2 рази.
Назрівав російсько-японський конфлікт. Готуючись до нього, Японія в 1902 р.
уклала договір з Англією, спрямований не тільки проти Росії, а й проти США.
Отож, на Далекому Сході зав’язувався
складний вузол протиріч.
Робота з документом.
Роздуми керівника концерна « Міцуї»
про японську експансію (Підручник сторінка 174).
Запитання до документа.
1) Якими були основні причини японської експансії?
2) Куди вона
була спрямована?
ІІІ. Закріплення нових знань.
1) Поясніть терміни і поняття:
Сегунат, самураї, мікадо, Мейдзі.
2) Робота з документом.
Клятва імператора (Підручник сторінка 170).
Запитання до документа.
1) Яким чином було реалізовано положення імперської клятви в реформах Мейдзі?
ІV. Підсумки уроку.
Учні обговорюють відповідь на проблемне питання.
«Відкриття»
Японії призвело до спроб більш сильних держав підкорити її за приладом Китаю та
Індії. Але «реформи Мейдзі» дали змогу країні зміцнити своє становище та взяти
курс на модернізацію. У розвитку Японії було вдало поєднано досвід, традиції і
досягнення Сходу й Заходу. Разом із тим мілітаризація економіки перетворила
Японію на небезпечне джерело агресії.
Вчитель оголошує
оцінки та дякує учням за роботу на уроці.
V. Домашнє завдання.
1) Опрацювати §20.
2) Заповнити таблицю « Реформи 70-80-х рр. ХІХ ст. в
Японії»
Назва реформи
|
Зміст
|
Результати
|
|
|
|
Интересная программа урока. Спасибо!
ВідповістиВидалити